Druk sublimacyjny

Istnieje wiele rodzajów wydruku, znajdujących przeróżne zastosowanie. Jedne z nich charakteryzują się wyższą, drugie z kolei niższą jakością. Przykładem bardzo jakościowego druku, stosowanego między innymi w przypadku fotografii, jest tak zwany druk sublimacyjny. Nazwa tego druku wywodzi się od jego zasady działania, a więc od sublimacji, polegającej przede wszystkim na przechodzeniu z fazy stałej w fazę gazową substancji, bez uwzględniania fazy ciekłej. W takim przypadku barwnik umieszcza się na specjalnie w tym celu stworzonej taśmie, która jest z reguły trójkolorowa i posiada dodatkową warstwę ochronną o nazwie CMYK. Następuje miejscowe podgrzewanie barwnika, który przechodzi następnie z fazy stałej gazowej i osiada na papierze.

Druk sublimacyjny, ze względu na swoją bardzo dobrą jakość, używany jest między innymi do fotografii, gdyż charakteryzuje go bardzo dobry, wyraźny obraz. Jakość tego obrazu okazuje się lepsza od wydruków atramentowych. Jedną z niezwykle charakterystycznych cech takiego wydruku jest także jego olbrzymia trwałość, oceniana nawet na 100 lat. Druk sublimacyjny jest również odporny na działanie wody. To najważniejsze zalety druku sublimacyjnego, w znacznej mierze decydujące o jego popularności i wszechstronności zastosowania. Czy istnieją jakieś wady?

Wspominając o wadach tego rodzaju rozwiązań, należy wskazać przede wszystkim na ich koszt. Niestety papier oraz folia do tego rodzaju wydruku okazują się drogim rozwiązaniem. Wadą jest także rozmiar samego papieru.
Technologia druku sublimacyjnego jest wykorzystywane przede wszystkim na takim materiale, jak poliester, ponieważ posiada on najbardziej korzystne w tym celu właściwości. Poliester jest bowiem materiałem trwałym, odpornym na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, czy działania chemiczne. Druk sublimacyjny można stosować również w przypadku innych materiałów, takich jak: poliamid, czy triacetat.

Technologia ta znajduje największe zastosowanie w przypadku tworzenia nadruków na standardowych materiałach. Druk sublimacyjny okazuje się dobrym rozwiązaniem w przypadku ubrań. Przykładem mogą być tutaj dresy sportowe. Metoda ta jest wykorzystywana także do reklam wielkoformatowych, banerów, flag, i tym podobne. Wysoka jakość, doskonały obraz, wyraziste kolory, trwałość - to najważniejsze zalety druku sublimacyjnego, który znajduje coraz to szersze zastosowanie w dziedzinie poligrafii. Jedną z najważniejszych wad jest oczywiście jego kosztowność, ale warto w tym przypadku dodać, że tradycyjne technologie drukarskie nie są niestety w stanie zapewnić tak wielu, ogromnych korzyści.

Rodzaje drukarek do etykiet

Każdy przedsiębiorca wcześniej czy później zmuszony jest pomyśleć o...

Drukarki do etykiet - jak...

Przy kierowaniu wszelaką działalnością gospodarczą warto zaopatrzyć się w...

Telefon (biuro): 555-666-777 | kontakt@drukarz.org

Zobacz także

http://www.kannegiesser.pl/pranie/powertrans