Rodzaje drukarek do etykiet

Każdy przedsiębiorca wcześniej czy później zmuszony jest pomyśleć o wyglądzie etykiety wytwarzanego przez niego produktu. Wówczas przydatna okazuje się drukarka etykiet. Zastanówmy się przez chwilę, co warto wziąć pod uwagę decydując się na zakup owej drukarki? Drukarki etykiet to urządzenia, które służą do drukowania etykiet na różnorodne produkty. Obecnie dostępne są dwa rodzaje drukarek: wykorzystujące metodę termiczną i wykorzystujące metodę termotransferową. Oba rodzaje drukarek znacznie się od siebie różnią. Używając drukarki termicznej uzyskamy zawsze czarny druk etykiety. Etykiety termiczne drukowane są na specjalnym papierze, co zwiększa koszt eksploatacji. Drukarki termotransferowe natomiast umożliwiają wybór koloru druku, jednak musimy wówczas użyć specjalnej taśmy barwiącej.

Przed kupnem drukarki należy zastanowić się jakiej wielkości etykiety chcemy drukować. Głowice drukarek są różnej wielkości od 54 do 104 mm. Ważne jest by pamiętać, że trzeba także zwrócić uwagę na wydajność danej drukarki. Oczywiste jest, że im więcej etykiet z danej drukarki wydrukujemy, tym lepiej. Głowice termiczne są bardzo trwałe, jeżeli rzecz jasna będziemy używać do tego typu drukarek odpowiednich materiałów.

Wysoką jakość wydruku gwarantuje natomiast drukarka termotransferowa. Wydruk jest nie tylko lepszy jakościowo, ale także trwalszy. Jego wadą jest jednak dość spory koszt.

Przy wyborze drukarki do etykiet musimy zastanowić się, jakie są nasze priorytety. Dużo zależy też od tego, na jakie produkty drukujemy etykiety. Koszt eksploatacji drukarek termicznych jest mniejszy, jednak jakość i trwałość pozostawia wiele do życzenia. Z drugiej strony jest to świetne rozwiązanie, gdy chcemy drukować np. etykiety na artykuły spożywcze. W tym wypadku nie ważna jest bowiem trwałość druku.

Etykiety termiczne, papierowe, samoprzylepne i foliowe

Etykiety foliowe cechują się sporą odpornością na warunki zewnętrzne, różne czynniki chemiczne oraz działanie wysokich temperatur. W związku z powyższym znajdują zastosowanie w wielu branżach. Stosuje się je między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, logistycznym i magazynowym. Tego rodzaju etykiety można naklejać zarówno na szkło, metale, jak i tworzywach sztucznych. Jest to zasługa elastyczności etykiet foliowych.

Folia PCF – można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Jest taką wykorzystywana jako etykiety na butelki z tworzyw sztucznych i kosmetyków.

Folia Polipropylenowa – jest bardzo często wykorzystywana na etykiety na pojemniki z tworzyw sztucznych. Bardzo popularna także w przemyśle spożywczym i reklamowym (naklejki). Folia Polietylenowa – cechuje się dużą giętkością i elastycznością.Wykorzystywana w przemyśle spożywczym.Etykiety papierowe są to tradycyjne etykiety, które można wydrukować zarówno w drukarkach termicznych jak i termotransferowych.

Etykiety papierowe to najpowszechniejszy rodzaj etykiet, które występują zarówno w produktach pojedynczych, jak i zbiorczych. W zależności od zapotrzebowania wytwarzane są z papierów o różnej grubości, gramaturze, a także gładkości. Etykiety termiczne nie są etykietami trwałymi. Dlatego stosuje się je w tych miejscach, gdzie służą artykułom o krótkim czasie przydatności. Natomiast niewątpliwą zaletą jest niski koszt i prosta produkcja. Etykiety samoprzylepne mogą to być zarówno etykiety foliowe, jak i papierowe. Drukowane są na specjalnym samoprzylepnym papierze.

Druk offsetowy

Druk offsetowy, nazywany również techniką druku płaskiego, charakteryzuje się...

Sitodruk

Sitodruk to jedna z wielu dostępnych technik drukarskich, która pozwala przede...

Telefon (biuro): 555-666-777 | kontakt@drukarz.org

Zobacz także

http://www.kannegiesser.pl/pranie/powertrans